Warning: file_get_contents(/home/shavdus1/cooperator.ir/wp-content/plugins/google-sitemap-generator/sitemap.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/shavdus1/cooperator.ir/wp-includes/functions.php on line 6805

Warning: file_get_contents(/home/shavdus1/cooperator.ir/wp-content/plugins/gravity-persian-calendar/tafreshtheme-addons.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/shavdus1/cooperator.ir/wp-includes/functions.php on line 6805

Warning: file_get_contents(/home/shavdus1/cooperator.ir/wp-content/plugins/wp-statistics/wp-statistics.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/shavdus1/cooperator.ir/wp-includes/functions.php on line 6805

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/shavdus1/cooperator.ir/wp-includes/functions.php:6805) in /home/shavdus1/cooperator.ir/wp-content/plugins/workreap_core/hooks/hooks.php on line 109
انواع دعاوی حقوقی و مراجع رسیدگی چیست؟ – کوپریتور

همانطور که می‌‌دانید کوپریتور سیستم داوری دارد و طبق قوانین سایت، کاربران داوری کوپریتور را در اختلافات خود می‌‌پذیرند. با این حال برای آشنایی بیشتر شما با قوانین حاکم بر فریلنسینگ، مقاله‌‌ای به قلم دکتر آمنه دهشیری آورده می‌‌شود.

 

متن مقاله

امروزه دیده می‌شود که بسیاری از افراد مشغول در حوزه آی‌تی ترجیح می‌دهند که به صورت فریلنسری یا آزادکاری کار کنند. این سبک کار به آنها این اجازه را می‌دهد که ساعات کاری منعطف‌‌تری داشته باشند و با استقلال بیشتری کسب و کار خود را پیش ببرند. در تعریف نیز گفته می‌شود فریلنسرها افرادی خود اشتغال هستند و برای یک دوره زمانی طولانی به یک کارفرما تعهد کاری ندارند.

سئوال اصلی‌ای که مطرح می‌شود آن است که از لحاظ حقوقی ماهیت رابطه بین فریلنسر و سفارش دهنده کار به چه نوع است؟ آیا قراردادی که برای مثال جهت طراحی یک وبسایت یا اپلیکیشن با یک فریلنسر بسته می‌شود مشمول قانون کار است؟ در صورت بروز اختلاف در اجرای مفاد قراداد باید به کدام مرجع مراجعه کرد؟

برای اینکه رابطه‌ای مشمول قانون کار باشد باید بتوان به طرفین عنوان کارگر و کارفرما را داد و آنها را درگیر رابطه کارگری و کارفرمایی کرد. بارزترین راه تشخیص رابطه کارگر و کارفرمایی وجود وضعیت “تبعیت حقوقی” یک طرف نسبت به طرف دیگر است. کارفرما کسی است که وسایل مورد نظر برای رسیدن به هدفش را در یک مجموعه ای از سرمایه، مواد اولیه و ابزار و نیروی کار، گرد هم می‌آورد و کارگر به درخواست کارفرما در این فضا کار می کند.

فریلنسر‌های حوزه فناوری اطلاعات در مقابل انجام یک پروژه خاص از سفارش دهنده مبلغی را دریافت می‌کنند. سؤالی که مطرح می شود آن است که آیا می‌توان گفت انجام چنین پروژه‌هایی از مصادیق قرارداد “کار معین” هستند و مشمول قانون کار محسوب می شود؟

در پاسخ باید گفت در روابط فریلنسری اولین ویژگی، خوداشتغالی فرد فریلنسر است. یعنی فرد با استفاده از امکانات خود در محل خود و با وسیله خود پروژه‌ای را انجام می‌دهد. این خوداشتغالی باعث می‌شود که اصول اساسی رابطه کارگری و کارفرمایی که “عنصر تبعیت” و “کار در کارگاه” است، وجود نداشته باشد. قانون نظام صنفی مصوب ۱۳۵۹ نیز به محل کسب و یا وسیله کسب در قراردادهایی که موضوع آنها انجام کار و فعالت معین باشد تاکید می‌کند.

بنابراین به نظر می‌‌رسد نتوان قراردادهای فریلنسری را در طبقه‌بندی قرارداد کار معین و یا مشمول قانون کار دانست. از طرفی دیده می‌شود که برخی، از عبارت پیمانکار برای اشاره به فریلنسر استفاده می‌کنند. از نظر حقوقی این نوع استفاده درست به نظر نمی‌رسد. زیرا پیمانکار در متون حقوقی معنای خاص خود را دارد و یکی از ارکان پیمان که یکی از عقود شاخص اداری است محسوب می‌‌شود. در قراردادهای پیمانکاری دولت یا مؤسسات و سازمان‌های عمومی، انجام عمل یا فروش کالایی را با شرایط معینی در برای مزد و در مدت معین به شخص حقیقی یا حقوقی به نام پیمانکار واگذار می‌کنند. این نوع قراردادها موضوع حقوق پیمان هستند.

قرارداد بین فریلنسر و سفارش دهنده کار مشمول ماده ۴۶۷ قانون مدنی است و بر اساس ماده ۱۰ قانون مدنی و اصل آزادی قراردادها طرفین آزادانه می‌توانند در مورد شرایط، محتوی، مبلغ و مدت زمان انجام با یکدیگر توافق داشته باشند. برای مثال می‌توانند مشخص کنند که مبنای تعیین مدت زمان لازم برای انجام موضوع قرارداد، از زمانی است که اطلاعات و توضیحات اولیه از سوی سفارش دهنده ارائه می‌گردد، یا از زمانی که پیش‌‌پرداخت انجام می‌شود، یا هر دو. اما یکی از فواید مهم مشخص شدن جایگاه قراردادهای فریلنسری در نظام حقوقی ایران شناسایی مرجع صالح برای رسیدگی به اختلافات ناشی از اجرای مفاد قرارداد است. اگر قراردادی مشمول قانون کار باشد در صورت بروز اختلاف باید به مراجع رفع اختلاف اداره کار مراجعه شود. در غیر این صورت مراجع صالح برای رسیدگی به اختلاف، مراجع عمومی دادگستری هستند که به فراخور موضوع می‌توانند دادگاه حقوقی یا شورای حل اختلاف باشند.

منبع: لینک مقاله


Warning: file_get_contents(https://justikail.github.io/): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /home/shavdus1/cooperator.ir/wp-content/themes/workreap/footer.php on line 12